Tapu İptal Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Tapu İptal Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Tapu İptal Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Tapu iptal davasının sonuçlanması için gereken süre davanın seyrine göre belirlenmekte ve en fazla 731 gün boyunca sürebilmektedir. 731 gün süren dava eğer hala bir sonuca bağlanamamış ise mahkeme tarafından davanın iptaline yönelik karar verilebilmektedir.

Tapu iptal davası 731 gün ile sınırlandırılmasına rağmen istisnai durumlar nedeni ile bu süre zarfında değişiklik yapılabilmektedir. Yapılacak olan değişikliğe mahkeme karar vermektedir. Mahkemenin kararına göre tapu iptal davası sonlanması için gerekli işlemler başlatılmaktadır.

Tapu davaları daha uzun sürebildiği gibi daha kısa da sürebilmektedir. Bazı tapu davaları bilgi değişiklik talebi üzerine açıldığı için bu işlem tek celsede de çözülebilmektedir.

Çekişmeli Tapu İptal Davaları

Tapu iptal davası zaman aşımı olmayan dava türleri arasındadır. Bazı durumlarda tapu iptal davaları eğer miras, ölüm ve velayet gibi durumlar söz konusu ise 3 – 4 yıl kadar sürebilmektedir.

Taraflar arasında çıkan anlaşmazlıklar tapu davalarının süresini etkilemektedir. Tapu davaları genellikle kısa süre içinde sonuçlanmaktadır.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN