Tapu İptal Davası Nasıl Açılır?

Tapu İptal Davası Nasıl Açılır?

Tapu İptal Davası Nasıl Açılır

Tapu iptal davası nedir?

Tapu iptal davası tapunun kanuna uygun olmadığı ya da usulsüz yapıldığının iddia edildiği durumlarda açılır. Tapu iptal davalarında mevcut tapu kimin üzerineyse davalı odur, tapunun onun üzerinde iptali ve davacıya verilmesi talep edilir.

 Tapu iptal davası nasıl açılır?

Tapu iptal davası Asliye Hukuk Mahkemesine müracaat edilerek dava açılmaktadır. Gayrimenkulün bulunduğu yerde açılmalıdır. Bu davalar taşınılmanızın değerine göre sulh hukuk mahkemelerinde de açılabilir. Tapu iptal davası zamanaşımı genel olarak on yıl olarak belirlenmiştir.

Gayrimenkul hukuku tapu iptal davası açacak kişilerin durumdan tam anlamı ile haberdar olmaları gerekmektedir. Çünkü tapu iptal davaları fazlaca masraflı olabilmektedir. Bu yüzden tapu iptal davası soruları ve önerileri cevap bulmak için tapu hukuku avukatları ile çalışmak ya da onlardan yardım almak oldukça faydalı olacaktır. Vekalet verdiğiniz avukatınız size daha sağlıklı ve kesin çözümler oluşturacaktır. Mahkemeye müracaat halinde  tapu iptal davası dilekçe örneği ile benzer şekilde dilekçe oluşturmak gerekir. Bu konuda da avukatınız size oldukça faydalı olur. Tapu iptal davasında görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir. Dilekçeyi buraya vererek işlemleri başlatmış ve hukuki işlem talebinizi gerçekleştirmiş olursunuz.

Tapu iptal davası hangi durumlarda açılır?

Tapu ile ilgili sorunlarda açılabilir. Usulsüz kazanılan tapular içinde bu dava açılabilir. Tapuyu alma aşamasında hile kullanılmış ya da karşı taraf aldatılmış ise dava açma gerekliliği doğar. Ayrıca ortak taşınılmaz olan bir malın tapusunun aile fertlerinin onaylamadığı biri üzerinde olması da tapu iptal davasının açılmasına gerek duyulabilecek sebeplerdendir. Tapu iptal davası açma süresi bir yıldan fazla olmamalıdır. Bu süreyi geçtiğinizde dava açma hakkınız iptal olacak ve herhangi bir yasal işlem başlatamayacaksınızdır. Bu nedenle iptal davalarınızı 1 yıl dolmadan açmanız gerekmektedir.

AVUKATA İLK SORUYU SİZ SORMAK İSTER MİSİNİZ?

BİZE ULAŞIN